Etapy leczenia kanałowego zęba.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe dzielimy na kilka etapów:

Decyzja – na podstawie dobrego zdjęcia lub też objawów jakie zgłasza pacjent specjalista może podjąć decyzję o leczeniu kanałowym.

Znieczulenie – lekarz będzie prowadził znieczulenie pacjenta, jeśli miazga jest w stanie zapalnym, ale jeszcze nie obumarła. Jeśli ząb jest już martwy albo też doszło do rozwinięcia się zgorzeli nie będzie trzeba realizować znieczulenia. Opracowanie ubytku – dentysta usuwa zmienione tkanki zęba i przez to będzie w stanie stworzyć sobie dostęp do miejsca, gdzie mamy nerwy i naczynia krwionośne.

Zatrucie zęba – w komorze zęba stomatolog będzie umieszczał materiał, który będzie umartwiał tą część miazgi, która jest jeszcze żywa. Na dalsze leczenie pacjent może się zgłosić po kilkunastu lub kilku dniach. Etap zatruwania będzie pomijany, jeśli podaje się znieczulenie, ponieważ wtedy będzie można dokonać leczenia przez usunięcie zniszczonej miazgi praktycznie od razu. To którą metodę będzie się leczyć zęby zależy wyłącznie od dentysty i tego jakie on stosuje rozwiązania.

Usunięcie nerwu – przy użyciu specjalnych narzędzi stomatolog będzie prowadził usuwanie zniszczonej miazgi i będzie również prowadził działania, które będą w stanie doprowadzić do poszerzenia kanałów. W zależności od tego jaki ząb będzie leczony również liczba kanałów może być różna. Dużo zależy od budowy zęba, czasami tych kanałów może być nawet 5.

Wypełnienie kanału – poszerzone i oczyszczone kanały lekarz będzie mógł wypełniać je materiałem. Jest to specjalna pasta, która będzie potem stawać się twarda. Można również wykorzystywać Gutaperkę, która jest podobna do lateksu i produkuje się ją w formie specjalnych ćwieków, które będą pasować do opracowanego kanału. Dzięki temu ich umieszczenie jest bardzo łatwe.

Kontrola wypełniania – ze względu na to, że istotne jest dobre wypełnienie trzeba wykonać zdjęcia zęba, ponieważ w ten sposób będzie można sprawdzić czy to wypełnienie było dobrze zrealizowane. W momencie, gdy stomatolog zobaczy, że są nieprawidłowości może szybko poprawić to co było źle wykonane.

Założenie podkładu – po wypełnieniu kanału zakłada się podkład, a więc materiał, który odpowiada za oddzielenie kanału od plomby.

Założenie wypełnienia – na końcu stomatolog będzie wykonywał wypełnienie a więc plombę, która stanie się zwieńczeniem zęba.

Kategorie: Leczenie kanałowe,