Leczenie kanałowe – jak wygląda zabieg krok po kroku.

Leczenie kanałowe

W momencie w którym zaczynamy odczuwać silny ból zęba, szybko decydujemy się na wizytę u stomatologa. Niestety dość często okazuje się, że konieczne jest leczenie kanałowe, co w pierwszej chwili przeraża większość osób. Jeśli jednak zastanowimy się nad pozytywnymi skutkami takiego zabiegu i nad możliwościami nowoczesnej stomatologii, to okaże się, że zabieg endodoncji (czyli leczenia kanałowego) wcale nie jest straszny, a pozwoli nam zachować zęba na długie lata.

Zabieg leczenia kanałowego przeprowadza się w sytuacji kiedy pojawia się stan zapalny miazgi zęba. Jest to zapalenie nerwu, który znajduje się w kanale korzenia lub korzeni zęba, co wywołuje silny ból u pacjenta. Jeśli długo zwlekamy z leczeniem, to może dojść do obumarcia miazgi i powstania zmian okołowierzchołkowych w zębie. W pierwszym etapie lekarz znieczula miejscowo zęba i przystępuje do jego otwarcia. Po tym musi dokładnie wyczyścić kanały zębowe z miazgi w której nastąpiły zmiany zapalne. Po tych czynnościach stomatolog musi opracować kanał i wypełnić je specjalnym materiałem, a jest jest to gutaperka lub pasta, inaczej zwana uszczelniaczem. Etap który kończy cały proces, to nałożenie wypełnienia na górę zęba i dopasowanie go do uzębienia.

Opisane w takim skrócie wydaje się to bardzo proste i łatwe do wykonania, jednak w momencie gdy pojawiają się komplikacje, wygląda to zupełnie inaczej. Każdy z nas jest inny i ma inne cechy anatomiczne. Niekiedy leczony ząb może mieć 1 do 3 kanałów, a czasem i 4 do 5, co ujawnia si ę dopiero po otworzeniu zęba. Ma to duży wpływ na długość leczenia i jego przebieg, więc nie warto sugerować się opowieściami naszych znajomych o przebiegu endodoncji, ponieważ może się okazać, że w naszym przypadku będzie zupełnie inaczej.

Duże znaczenie ma także kształt kanału zębowego, który może być bardzo cienki lub zakrzywiony i sprawi duży kłopot podczas czyszczenia z miazgi zębowej. Również nasze odczuwanie bólu jest inne, niektórzy przestają mieć dolegliwości związane z bólami zęba bardzo szybko, inny jeszcze przez długi czas po zabiegu mają silne wrażenie odczuwania nieprzyjemnego rwania czy łupania, pomimo tego że ząb został umartwiony. Leczenie kanałowe jest bardzo ważne ze względu na możliwość zachowania zęba na długie lata, bez konieczności jego usuwania, jednak nigdy nie daje nam pewności, że wyleczymy zęba w stu procentach.

Po zakończeniu leczenia, ważne jest aby zrobić zdjęcie radiologiczne, w celu skontrolowania kanału. Takie zdjęcie można także zrobić w trakcie leczenia, co znacznie ułatwia pracę dentyście. Niektórych gabinetach oferowane jest już leczenie kanałowe za pomocą mikroskopu, co jest bardziej komfortowe dla pacjenta, jednak wizyta trwa znacznie dłużej i jest to możliwe, tylko w przypadku braku jakichkolwiek komplikacji.

Kategorie: Leczenie kanałowe,