Najważniejsze etapy leczenia kanałowego zęba

etapy leczenia kanałowegoOsoby, które decydują się na leczenie kanałowe powinny mieć świadomość tego, że jest ono dość złożonym procesem, który można podzielić na przynajmniej kilka etapów. Jego przebieg może być zarówno mniej, jak i bardziej skomplikowany, wszystkie działania stomatologa wyprzedza jednak decyzja.

Ta najczęściej odbywa się w oparciu o wywiad z pacjentem, choć lekarz często prosi też o zdjęcie radiologiczne, które ułatwia mu podjęcie pracy. Kolejnym etapem, z istnienia którego pacjenci są w szczególny sposób zadowoleni, jest znieczulenie. Lekarz decyduje się na nie przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym miazgi, ta ostatnia jednak jeszcze nie obumarła. Trudno liczyć na skuteczne leczenie kanałowe, jeśli nie zostanie przeprowadzone opracowanie ubytku.

Na tym etapie dentysta musi usunąć te tkanki zęba, które zostały zmienione przez próchnicę, dzięki czemu zyska łatwy dostęp do komory. Do niedawna kolejnym etapem było zatrucie zęba, choć nie stosowano go wcale powszechnie. Dochodziło do niego przede wszystkim wówczas, gdy pojawiała się konieczność umartwienia żywej tkanki.

Skutkiem ubocznym zatrucia zęba niezmiennie pozostawało wydłużenie w ten sposób okresu, w którym trwało leczenie, kolejne działania można było bowiem podjąć maksymalnie po tygodniu. Dziś wielu dentystów nie decyduje się na ten krok, choć decyzja zawsze podejmowana jest na podstawie analizy potrzeb konkretnego pacjenta, a tym samym nie powinno się jej wymuszać na lekarzu.

Gdy miazga jest już martwa lekarz może sięgnąć po specjalne narzędzia, które pozwolą mu na jej usunięcie z kanałów. Na tym etapie kanały są też poszerzane, a kanaliki zębowe – poddawane odkażaniu. Tu warto mieć na uwadze to, że zęby różnią się między sobą, a jedna z podstawowych różnic jest związana z ilością kanałów.

kontrola po leczeniu kanałowymGdy ząb nie budzi już żadnych zastrzeżeń konieczne staje się wypełnienie kanałów. W tym celu wykorzystuje się specjalny materiał, a staranność charakterystyczna dla dentysty może mieć wpływ na to, czy rokowania dla zęba będą pomyślne. Nie można zapominać również, że wypełnienie powinno zostać skontrolowane. Najczęściej wykonuje się w tym celu kontrolne zdjęcie rentgenowskie, które, w przypadku komplikacji, jest podstawą do dalszych działań. Jeśli zdjęcie potwierdza, że stan zęba jest zadowalający, możliwe jest najpierw założenie podkładu oddzielającego kanał od plomby, a następnie również – wypełnienia. Leczenie kanałowe nie zawsze wygląda tak samo. Co więcej, może być wykonane tak podczas jednej, jak i trzech lub czterech wizyt.

Kategorie: Leczenie kanałowe,