Najważniejsze informacje na temat wybielania zębów w gabinecie stomatologa

Wybielanie zębów najłatwiej opisać jako zachodzący na powierzchni ich szkliwa proces utleniania. Dzięki jego przeprowadzeniu odcień zębów staje się jaśniejszy, a zmiany są dobrze widoczne. Istnieje wiele jego technik, nadal jednak warto mieć świadomość tego, że za najbardziej skuteczne możemy uznać wybielanie przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym. Owszem, w sprzedaży nie brakuje preparatów, które można wykorzystywać w warunkach domowych, charakterystyczne jest jednak dla nich to, że mają przede wszystkim działanie pomocnicze.

Procedura wybielania zębów zazwyczaj rozpoczyna się wizytą konsultacyjną, a więc taką, w której stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem chcąc poznać jego oczekiwania i dokonuje oceny stanu jego uzębienia. Pozwala to na wybranie metody, w przypadku której można mieć pewność, że przyniesie ona najlepsze rezultaty i nie stanie się zagrożeniem dla osoby poddającej się zabiegowi. Lekarz stara się też przygotować zęby do zbiegu usuwając z nich nalot i kamień, wykonując piaskowanie oraz polerując ich powierzchnię. Prezentację najpopularniejszych metod wybielania zębów wypada rozpocząć od przybliżenia tak zwanej metody nakładkowej wykorzystującej specjalne szyny wykonane z winylu. Szyny te muszą zostać dopasowane indywidualnie do kształtu, jaki ma szczęka każdego pacjenta. Wypełnia się je środkiem wybielającym i zakłada się pacjentowi na całą noc. Konieczne jest stosowanie ich od jednego do nawet dwóch tygodni, osoby decydujące się na taki krok przyznają jednak, że warto podjąć wysiłek.

Zęby stają się bardziej wybielone, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat zwłaszcza, jeśli raz na kilkanaście miesięcy pacjent poddaje się tak zwanej kuracji utrwalającej. Inną metodą, którą można wykonać jedynie w gabinecie kosmetycznym jest metoda naświetleniowa zwracająca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że charakterystyczne są dla niej bardzo silne efekty. Jest to metoda umożliwiająca zmianę odcienia zębów nawet o osiem tonów. Wybielanie zębów ma nie tylko wiele zalet, ale również kilka wad. Najpoważniejsza jest związana z tym, że finalny efekt zmiany odcienia szkliwa jest widoczny dopiero po kilku dniach po zabiegu. Nierzadko jest on dość radykalny i nie ma wcale pewności, czy przypadnie do gustu pacjentowi i jego otoczeniu. Zabieg wybielania potrafi też wywołać ból zębów, właśnie wtedy daje bowiem o sobie znać ich nadwrażliwość.

 

Kategorie: Wybielanie zębów,