Sposób na białe zęby

Wybielanie zębów

Przebarwione zęby można poddawać wybielaniu, ale istnieje szereg problemów związanych z takim zabiegiem. Przede wszystkim, wybielać można tylko zęby zdrowe, czyli bez próchnicy, osadzone w zdrowych dziąsłach i pozbawione wypełnień. Efekt zależy też od koloru odbarwienia. Najłatwiej ustępuje zabarwienie żółte.

Przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań bezpośrednich dla procedury wybielania zębów. Wybielania nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących. Problemem bywa nadwrażliwość na ból lub reakcja alergiczna na środek wybielający. Dentysta musi też za każdym razem ocenić stan zębów i określić, czy nie ma na nich uszkodzeń uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu. Wszelkie wypełnienia i korony mogłyby w czasie wybielania zostać zniszczone, więc nie można prowadzić takiego zabiegu. Problemem bywają też nierealistyczne oczekiwania pacjentów oraz ciemne zabarwienie zębów.

Metody wybielania

Najprostszym sposobem wybielania zębów są pasty wybielające zawierające materiały ścierne. W takich pastach nie ma jednak żadnych wybielaczy i w najlepszym razie są one w stanie usunąć przebarwienia powierzchniowe i plany, jeśli posiadają dodatkowe substancje polerujące. Substancją wybielającą jest zazwyczaj nadtlenek wodoru, który przy nieprawidłowym stosowaniu może być nawet niebezpieczny. Z tego powodu nie jest dopuszczony do ogólnego obrotu. Realnie można liczyć na rozjaśnienie zębów o jeden odcień.

Żele i paski wybielające to metody, które można stosować w warunkach domowych. Żel nakłada się 2 razy dziennie przez 14 dni za pomocą specjalnego pędzelka. Paski są dodatkową pomocą i po ich nałożeniu powinno się odczekać około pół godziny przed ich zdjęciem. Ostateczny efekt widoczny jest po 4 miesiącach, a pierwsze efekty zauważa się po kilku dniach.

Tacki są najczęściej stosowaną metodą z podejść, które pozwalają na osiągniecie dobrego efektu, czyli wybielania nawet o 8 odcieni. Tackę wypełnioną żelem zakłada się na łuk zębowy i nosi przez kilka godzin dziennie przez 4 tygodnie. Metoda może być stosowana w warunkach domowych, ale lepiej sprawdza się pod kontrolą stomatologa, który przeprowadza specjalne zabiegi wstępne, w tym nałożenie specjalnych substancji chroniących dziąsła oraz zastosowanie specjalnego światła laserowego, które wzmaga działanie nadtlenku wodoru. Wersją metody tackowej jest opcja nakładkowa, w ramach której protetyk przygotowuje specjalny odlew łuku zębowego pacjenta, który następnie wykorzystywany jest jako tacka i można w tym spokojnie spać.

Najskuteczniejsza metoda wybielania zębów polega na nakładaniu przez dentystę specjalnych substancji, które następnie są aktywowane przez światło, promień lasera lub po prostu czas. Są to substancje toksyczne, których użycie musi być nadzorowane przez lekarza.

Kategorie: Wybielanie zębów,