RTG zębów i jego sekrety

Badanie RTG zębów znane też pod potoczną nazwą jako prześwietlenie to jedna z najczęściej wykonywanych usług świadczonych przez radiologów. Warto dowiedzieć się więc, kiedy się je wykonuje i czego można się spodziewać decydując się na takie badanie.

Badania rentgenowskie i ich specyfika

Badania rentgenowskie, choć do dziś budzą pewien niepokój, nie są medyczną nowością. Medycyna zna je już od przeszło osiemdziesięciu lat. Po raz pierwszy wykonano je w Stanach Zjednoczonych, pierwsze badanie przeprowadzono przy tym już w roku 1934. Choć nazwa RTG brzmi dość tajemniczo, mamy do czynienia z badaniem, w czasie którego organizm prześwietla się promieniami X. Te są wchłaniane przez tkanki, choć nie zawsze odbywa się to w tym samym stopniu. Kości przeważnie absorbują ich więcej i właśnie dlatego na zdjęciach mają charakterystyczny biały kolor. Z kolei narządy wewnętrzne pochłaniają ich zdecydowanie mniej, na zdjęciach są więc wyraźnie ciemniejsze.

Jakie są wskazania do RTG zębów?

Badanie RTG jest wykorzystywane w każdej gałęzi medycyny. Nic zatem dziwnego, że chętnie korzysta z niego również stomatologia. Dentysta zleca je zresztą z wielu powodów. Najczęściej decyduje się na taki krok w celach diagnostycznych, gdy pacjent zgłasza się do niego z konkretnym problemem, a on sam zastanawia się nad tym, jakie może być jego źródło. Często jest to ból zęba, niejasne może być jednak także pochodzenie przebarwienia korony. RTG zębów może być jednak wykonywane także w celach kontrolnych. W takim wypadku oceni, jakie są skutki leczenia zaproponowanego przez stomatologa albo konsekwencje właśnie przeprowadzonego zabiegu. Pomaga to lekarzowi w podjęciu decyzji na temat tego, jakie mają być dalsze etapy terapii. Bez RTG trudno również liczyć na skuteczne leczenie protetyczne. Przydaje się ono także podczas złożonych zabiegów takich, jak kanałowe leczenie zębów.

Szukasz najnowocześniejszego RTG zębów w Krakowie ? Odwiedź Centrum Stomatologii CDC. Więcej na https://cdcstomatologia.pl/ >>

Rodzaje zdjęć RTG zębów

W zależności od naszych indywidualnych potrzeb stomatolog może zlecić wykonanie jednego z kilku rodzajów zdjęć RTG. Najpopularniejsze są tak zwane zdjęcia punktowe. Ich zasięg jest ograniczony, w związku z czym przeważnie obejmuje maksymalnie cztery zęby. Zdjęcie takie wyróżnia jednak duża dokładność, co sprawia, że z powodzeniem może być stosowane choćby podczas leczenia kanałowego, diagnozowania próchnicy i stanów zapalnych, a także podczas oceny tego, jak prezentują się wypełnienia i implanty. Innym rodzajem zdjęcia jest pantomograf – zdjęcie panoramiczne zwracające na siebie uwagę między innymi dlatego, że widoczne są na nim wszystkie zęby. Pozwala to na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak prezentuje się ogólny stan zdrowia zębów pacjenta, a także jak rozmieszczone są korzenie. Zdjęcie cefalometryczne jest wykonywane przede wszystkim w odniesieniu do tych pacjentów, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne. Pozwala na uzyskanie obrazu nie tylko kości, ale również tkanek miękkich czaszki i zatok przynosowych. To także znakomita pomoc przydająca się podczas próby diagnozy wad zgryzu. Bez względu na to, jaki rodzaj badania został zalecony, każde jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta.