Skuteczne znieczulanie zębów

Strach przed dentystą to tak naprawdę strach przed bólem, jakiego doświadczamy podczas każdej wizyty u stomatologa. Dobre znieczulenie może rozwiązać ten problem z miejsca. Za jego pomocą można w pełni wyeliminować wszystkie wrażenia bólowe nawet w 9 na 10 przypadkach. Współczesna anestezjologia w niektórych procedurach medycznych osiąga nawet wyższy procent skuteczności.

Na fotelu dentystycznym, wbrew powszechnym przekonaniom, ból wcale nie jest standardem. Czasami i bez znieczulenia by go nie było, ale podanie środka wyłączającego przenoszenie informacji o bólu pozwala też na uspokojenie skołatanych nerwów pacjenta. Trzeba jedynie pamiętać, że takie środki nie są w pełni obojętne i zawsze dąży się do minimalizacji dawki skutecznej. Rodzaje znieczulenia Najczęściej stosuje się znieczulenie powierzchniowe podawane prosto na miejsce wykonywania zabiegu w żelu, kremie, aerozolu lub w formie małego plasterka.

Pozwala to wyłączyć ból na kilka minut na potrzeby małego zabiegu. Tego typu środki mają znacznie również w przypadku osób, które mają niski próg wrażliwości na ból i potrzebują przygotowania na wbicie kolejnej igły z porządniejszym znieczuleniem. Jest to ponadto sposób na silny odruch wymiotny obserwowany u niektórych pacjentów oraz problemy z małymi dziećmi źle reagującymi na jakiekolwiek ingerencje stomatologa. Istotnym rodzajem znieczulenia jest również rozpylana lignokaina. Po szybkim wchłonięciu przez błonę śluzową i wywołaniu odrętwienia lek szybko traci właściwości, ale działa wystarczająco długo, by można było wziąć wycisk zębów czy przeciąć ropień na dziąśle. Kiedy laik myśli o znieczuleniu, mówi zazwyczaj o znieczuleniu nasiękowym.

Podaje się go w zastrzyku wyłączającym końcówki nerwowe, co znieczula wszystko łącznie z językiem i policzkami. Jest to znieczulenie skuteczne w przypadku zębów przednich i z górnego łuku zębowego. Dla zębów trzonowych i z żuchwy stosuje się znieczulenie podobne, ale wyłączające znacznie większą cześć nerwu. Nowoczesne i bardziej skutecznie rodzaje znieczulenia to m.in. znieczulenie śródwięzadłowe. Pozwala ono na podanie bardzo niewielkiej dawki leku. Zwolenników zyskuje niezbyt skuteczne leczenie prądem oraz znieczulenie sterowane przez komputer.

 

Kategorie: Znieczulenie,