Wspomagane komputerowo znieczulenie stomatologiczne

Do strachu przed dentystami przyznaje się 43% pacjentów, a prawdziwy odsetek osób bojących się samego widoku fotela dentystycznego jest pewnie jeszcze wyższy. Boimy się głównie bólu, ale też znieczulenia, które samo w sobie nie jest przyjemne. Wielka strzykawka na szczęście odchodzi do lamusa. 

Zastępuje ją zadziwiająco delikatny komputer. Zabawa w psychologa Stomatolog bardzo często musi być psychoterapeutą. Jego zadaniem jest uspokojenie pacjenta i przekonanie go, że będzie dobrze, a niektórzy lekarze w tym celu potrafią stosować nawet aromaterapię, by zapachem koić pacjentów. Mimo wszystkich zabiegów, blisko połowa osób cały czas boi się bólu i odczuwa silny stres w gabinecie stomatologicznym. Ba, stres pojawia się już nawet tydzień prędzej i potrafi odwieść od stawienia się na wizycie kontrolnej. Efektem tego jest próchnica. Niestety, powodem lęków bywa też znieczulenie. Czasami to ukłucie strzykawką ze znieczuleniem jest najboleśniejszą częścią zabiegu. Nowoczesna medycyna znalazła na to sposób.

Jest nim podawanie znieczulenia przez specjalny dozownik komputerowy kontrolowany przez mikroprocesor. Strzykawki nie ma nigdzie w pobliżu. Znieczulenie z mikroprocesorem Najważniejsze w nowej metodzie jest kontrolowanie tempa, w jakim znieczulenie jest wtłaczane do tkanek. Zbyt duża prędkość powoduje ich rozsadzanie i uszkadzanie, co potem bywa odczuwalne jeszcze długo po leczeniu zębów. Taka metoda ma też inne zalety. Niewielka ilość znieczulenia podawana jest na skórę, więc wkłucie nie boli, a komputerowa kontrola chroni przed wstrząsem spowodowanym przedawkowaniem leku lub podaniem go do naczynia krwionośnego. Komfort przede wszystkim. Znieczulenie komputerowe na razie nie jest jeszcze refundowane i można korzystać z niego tylko przy pełnej odpłatności, co jednak nie ogranicza zainteresowania tą metodą. Jest ona bowiem bardzo wygodna i nie powoduje na przykład krzywej miny będącej efektem zaburzenia pracy nerwów twarzy.

Zastosowanie tego rodzaju znieczulenia jest też bardzo szerokie ze względu na możliwości dokładnego dostosowania jego działania. Może pomagać przy usuwaniu kamienia nazębnego i spisuje się przy leczeniu implantami. Ulga dla dzieci Największy przełom znieczulenie komputerowe przynosi dzieciom. W ich przypadku największym wrogiem jest strach, który sam w sobie może powodować psychosomatyczny ból. Brak widoku strzykawki, zero bólu na wszystkich etapach leczenia i brak nieprzyjemnych skutków ubocznych stosowania znieczulenia to znakomity sposób© na przyzwyczajenie dziecka do dentysty.

 

Kategorie: Znieczulenie,