Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Pewnie dla wielu osób leczenie kanałowe jest jak wielka trauma dentystyczna. Wiele osób nie boi się borowania, damy sobie rade z wyrywaniem zęba, ale jeśli przed nami będzie endodoncja to niestety często czujemy dreszcze. Czy rzeczywiście mamy się czego bać? Stomatologia mocno się rozwinęła i wizyta u dentysty, nawet jeśli ma się ciężkie problemy nie musi być koszmarem. Jeśli chcemy opanować strach przed leczeniem kanałowym warto się na jego temat jak najwięcej dowiedzieć, ponieważ wtedy podejdziemy do tego racjonalniej.

Dlaczego muszę się poddać endodoncji?

Leczenie kanałowe staje się koniecznością w momencie, gdy miazga zęba, która będzie tworzyć połączenie nerwowe i krwionośne będzie ulegać zapaleniu. Może się tak stać w związku z tym, że rozwinie się próchnica w zębach albo też będą występować inne uszkodzenia nawet takie, które nie są bezpośrednio związane z higieną jamy ustnej. Jeśli zmiany są już nieodwracalne innymi metodami można będzie czyścić kanał z miazgi i następnie wypełnia się go stabilizującą substancją, która go zabezpieczy. Martwy ząb W momencie, gdy zostanie wykonane leczenie kanałowe nasz ząb będzie martwy. Usuwamy bowiem z niego te wszystkie tkanki, które odpowiadają za połączenia nerwowe oraz unerwienie. Jest to podobne do usuwania wkładu z długopisu. Jest to konieczne rozwiązanie, ponieważ tak zatrzymuje się zapalenie i dalsze psucie. Gdy ząb jest martwy można utrzymać jego funkcjonalność na lata.

A jeśli nie pójdę na leczenie kanałowe?

Jeśli nie zdecydujemy się na leczenie kanałowe można wybrać dwie opcje. Można takiego zęba całkowicie usunąć, co może być przerażające, albo też będzie można zostawić zęba w spokoju i nic nie będziemy robić. Ale tak naprawdę wtedy dalej zmiany mogą się zacząć bardzo szybko rozwijać a to w dalszej perspektywie prowadzić będzie do jeszcze większych problemów ze zdrowiem. Dlatego trzeba się zastanowić czy jest sens decydować się na takie działania. Pewnie wiele osób przypuszcza, że takie leczenie będzie bolesne.

Ale tak naprawdę według wielu osób wokoło endodoncji mamy wiele mitów i stereotypów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo mocno zmienia się stomatologia i jak wielki postęp poczyniła. Obecnie trzeba powiedzieć, że większość zabiegów przebiega już bez bolesności, ponieważ zabiegi realizuje się pod precyzyjnie przygotowywanym znieczuleniem. Robione są one w nowoczesny sposób i gwarantują należyte efekty. Oczywiście czasami będzie można odczuwać pewien dyskomfort. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć swoje zdrowie warto zdecydować się na taką procedurę w miarę możliwości najszybciej jak się tylko da. W ten sposób będzie można ograniczyć możliwość pojawienia się większych problemów zdrowotnych.

Kategorie: Leczenie kanałowe,