Komputerowe znieczulenie u stomatologa sposobem na mniejszy ból

Znieczulenie komputerowe

Przeszło czterdzieści procent pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne chętnie by z nich uciekła. Powód? Nie chodzi o strach przed samym zabiegiem, ale przez podaniem znieczulenia i bólem, które się z tym wiąże. Czasy jednak, kiedy znieczulenie było podawane za pomocą wielkiej strzykawki zdają się odchodzić do przeszłości. Dzisiaj środek znieczulający podawany jest za pomocą komputera. Odbywa się to całkowicie bezboleśnie. W gabinecie stomatologicznym zabawa w psychologa nie jest rzadkością.

Elementami towarzyszącymi leczeniu stomatologicznemu stały się motywowanie pacjenta, rozmowa z nim, sugestia z hipnozą, aromaterapia. Mimo wysiłku ze strony stomatologa nadal aż czterdzieści sześć procent pacjentów obawia się dolegliwości bólowych. Obawom tym towarzyszy bardzo silny stres. U niektórych pacjentów pojawia się on już nawet na tydzień przed wizytą. Strach ten na ogól kończy się ubytkami w zębach, a w konsekwencjami stratami zębów w jamie ustnej. Pacjenci boją się jednak nie tylko samego bólu.

Tym, co odstrasza jest także podanie znieczulenia, które znieść ma dolegliwości bólowe odczuwane w trakcie zabiegu. Już samo podanie środka znieczulającego wywołuje u pacjenta silny stres, który pojawia się zaraz po ujrzeniu strzykawki. Współczesna medycyna świetnie sobie jednak z tym problemem poradziła.

Obecnie w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych hitem jest znieczulenie określane mianem bezstrzykawkowego. Ilość środka znieczulającego dozowana jest w tym wypadku przez specjalny mikroprocesor. Mikroprocesor kontroluje nie tylko ilość podawanego środka znieczulającego, ale również ciśnienie pod jakim jest on podawany. W efekcie cały proces znieczulania jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Ból znika także dlatego, że środek znieczulający podawany jest niezwykle wolno. Nie ma tu więc szybkiego wtłaczania substancji w tkanki. Póki co bezbolesny sposób podawania znieczulenia dostępny jest jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Ze znieczulenia komputerowego korzystają nowoczesne kliniki, które sięgają po ten nowatorski sposób podczas wykonywania zabiegów stomatologii estetycznej oraz protetyki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że znieczulenie komputerowe w istotny sposób ułatwia przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej oraz zabiegów protetycznych. W efekcie są one bardziej precyzyjne, a tym samym bardziej bezpieczne dla pacjenta. Nie dochodzi do skurczu twarzy czy zniekształceń, co bardzo często miało miejsce wówczas, gdy znieczulenie było podawane w tradycyjny sposób. Znieczulenie komputerowe doskonale sprawdza się również podczas leczenia implantologicznego. Można po nie sięgać również podczas zabiegów polegających na usuwaniu kamienia nazębnego.

Znieczulenie komputerowe to także ogromny przełom w leczeniu dzieci. Bezbolesny sposób podania znieczulenia, a potem brak bólu w trakcie zabiegu sprawiają, że u dzieci istotnie zmniejsza się poziom strachu przed następna wizytą w gabinecie stomatologicznym. Znieczulenie komputerowe pozwala oswajać dzieci z gabinetem.

Kategorie: Znieczulenie,