Leczenie zębów bez bólu. Które znieczulenie wybrać?
Obecnie leczenie zębów bez odczuwania bólu nie jest już niczym dziwnym. Tak naprawdę strach, który mógł leżeć u podłoża naszej próchnicy obecnie może być pokonany. Znieczulenie można wykonywać praktycznie do wszystkich zabiegów. Nie jest to żadna fanaberia, dlatego nie powinniśmy traktować tego dziwnie, że prosimy o znieczulenie dentystę.
Obecnie mamy już wiele nowoczesnych rozwiązań, które praktycznie w każdym zabiegu dają nam możliwość zastosowania znieczulenia. W nowoczesnych gabinetach dentysta sam proponuje zastosowanie znieczulenia, jeśli będzie przypuszczał, że dany zabieg może się okazać dla pacjenta bolesny.
Środki znieczulające mogą zlikwidować przewodzenie nerwów, dlatego ból nie jest odczuwalny. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one całkowicie obojętne dla organizmu, dlatego ciągle szuka się rozwiązań, które sprawią, że uda się użyć małą dawkę a mimo tego ból zostanie pokonany.
Znieczulenie zęba u dentysty: rodzaje
Znieczulenie powierzchniowe oparte będzie na stosowanie specjalnego żelu, kremu bądź aerozolu, który będzie gwarantował nam szybkie znieczulenie przy niewielkim zabiegu. Najczęściej takie znieczulenie będzie trwać przez kilka minut, dlatego będzie wystarczające do zdjęcia kamienia nazębnego albo też będzie rozwiązaniem wstępnym dla osoby, która boi się zastrzyku i dlatego chce skorzystać z takiego powierzchniowego znieczulenia, nim igła zostanie wprowadzona do dziąsła.
Znieczulenie nasiękowe podawane jest w zastrzyku i będzie pozbawiać czucia końcówki nerwów. Lek w tym przypadku tak jakby zaczyna wsiąkać w tkanki. Pacjent nie będzie czuł języka, policzka czy dziąseł. Takie rozwiązanie będzie wystarczające, gdy chce się usunąć zęba i będzie odczuwalny tylko ból głęboki a więc to, że coś się dzieje w budzi.
Znieczulenie przewodowe jest stosowane, gdy będzie się leczyć dolne zęby trzonowe oraz przedtrzonowe. W tym przypadku podaje się pewną dawkę leku, która pozwoli znieczulić większą część nerwu, ponieważ taki preparat będzie głębiej w tkankach. Takie znieczulenie podawane będzie blisko nerwu i to również odpowiada za jego skuteczność.
Znieczulenie śródwięzadłowe, które opiera się na tym, że między ząb a dziąsło wprowadzona będzie specjalna igła, która będzie gwarantować możliwość podania małej ilości znieczulenia, tak by działać w ograniczonym obszarze.
Znieczulenie śródkostne to już wyjątkowe rozwiązanie, w którym igła wwierca się w kość szczęki bądź żuchwy i podaje się głęboko w kość środek znieczulający, który zaczyna działać na nerwy.