Wybielanie zębów - która metoda najlepsza?
Istnieje wiele systemów i produktów do wybielania zębów, w tym wybielające pasty do zębów, dostępne bez recepty żele, płukanki, paski, nakładki i produkty wybielające otrzymywane od dentysty.
Wybielanie zębów jest idealne dla osób, które mają zdrowe, nierestaurowane zęby (bez wypełnień) i dziąsła. Najlepiej reagują osoby z żółtymi odcieniami zębów. Jednak ten zabieg kosmetyczny nie jest zalecany dla wszystkich.
Dowiedz się, czy wybielanie zębów jest dla Ciebie odpowiednie.
Systemy wybielania
Wybielające pasty do zębów
Wszystkie pasty do zębów pomagają usuwać przebarwienia powierzchniowe, ponieważ zawierają łagodne środki ścierne. Niektóre wybielające pasty do zębów zawierają delikatne środki polerujące lub chemiczne, które zapewniają dodatkową skuteczność usuwania plam. Wybielające pasty do zębów mogą pomóc w usunięciu tylko plam powierzchniowych i nie zawierają wybielacza; dostępne bez recepty i profesjonalne produkty wybielające zawierają nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru, które pomagają rozjaśnić kolor w głębi zęba. Wybielające pasty do zębów mogą rozjaśnić kolor zęba o około jeden odcień. Z kolei wybielanie zębów na receptę przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym może rozjaśnić zęby o trzy do ośmiu odcieni.
Paski i żele wybielające bez recepty
Żele wybielające są przezroczystymi żelami na bazie nadtlenku, które nakłada się małym pędzelkiem bezpośrednio na powierzchnię zębów. Instrukcje różnią się w zależności od siły nadtlenku. Postępuj dokładnie według wskazówek na produkcie. Początkowe rezultaty są widoczne po kilku dniach, a ostateczne rezultaty utrzymują się przez około cztery miesiące.
Paski wybielające to bardzo cienkie, praktycznie niewidoczne paski, które są pokryte żelem wybielającym na bazie nadtlenku. Paski należy stosować zgodnie z instrukcją na etykiecie. Początkowe rezultaty są widoczne w ciągu kilku dni, a ostateczne rezultaty utrzymują się przez około cztery miesiące.
Płukanki wybielające
Wśród najnowszych produktów wybielających dostępne są wybielające płukanki. Podobnie jak większość płynów do płukania jamy ustnej, odświeżają one oddech i pomagają ograniczyć płytkę nazębną i choroby dziąseł. Ale produkty te zawierają również składniki, takie jak nadtlenek wodoru w niektórych z nich, które wybielają zęby. Producenci twierdzą, że rezultaty mogą pojawić się dopiero po 12 tygodniach. Wystarczy, że będziesz je płukać w ustach przez 60 sekund dwa razy dziennie przed szczotkowaniem zębów. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że płukanki mogą nie być tak skuteczne, jak inne produkty wybielające dostępne bez recepty. Ponieważ płukanka wybielająca ma kontakt z zębami tylko przez tak krótki czas - zaledwie dwie minuty dziennie w porównaniu z 30 minutami w przypadku wielu pasków - może mieć mniejszy efekt.
Wybielacze do zębów w formie tacek
Systemy wybielania zębów oparte na nakładkach, kupowane bez recepty lub u dentysty, polegają na wypełnieniu nakładki przypominającej osłonę ust żelem wybielającym - zawierającym nadtlenek wybielający. Nakładkę nosi się przez pewien okres czasu, zazwyczaj od kilku godzin dziennie do każdego dnia w nocy przez okres do czterech tygodni, a nawet dłużej (w zależności od stopnia przebarwienia i pożądanego poziomu wybielenia).
Wybielanie w gabinecie
Wybielanie w gabinecie to najszybszy sposób na wybielenie zębów. W przypadku wybielania w gabinecie, produkt wybielający jest nakładany bezpośrednio na zęby. Produkty te mogą być stosowane w połączeniu z ciepłem, specjalnym światłem lub laserem. Rezultaty są widoczne już po jednym, 30-60-minutowym zabiegu. Jednak aby osiągnąć spektakularne efekty, zwykle potrzeba kilku wizyt. Jednak w przypadku wybielania w gabinecie stomatologicznym rezultaty można zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Ten rodzaj wybielania jest również najdroższy. Więcej do przeczytania na https://cdcstomatologia.pl/wybielanie-zebow.html.
Jak długo utrzymują się efekty wybielania?
Wybielanie zębów nie jest trwałe. Osoby, które narażają swoje zęby na kontakt z pokarmami i napojami powodującymi przebarwienia, mogą zauważyć, że biel zacznie zanikać już po miesiącu. Osoby, które unikają pokarmów i napojów powodujących przebarwienia, mogą odczekać rok lub dłużej, zanim konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego zabiegu wybielania lub retuszu.
Stopień wybielenia będzie się różnił u poszczególnych osób w zależności od stanu zębów, poziomu przebarwień i rodzaju zastosowanego systemu wybielającego.
W domu a pod nadzorem dentysty
Metody typu "zrób to sam" to nie to samo, co wybielanie zębów przez profesjonalistę. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych różnic.
Siła działania środka wybielającego. Produkty dostępne bez recepty oraz produkty do samodzielnego stosowania w domu pod nadzorem dentysty zazwyczaj zawierają środek wybielający o niższej mocy, o zawartości od 10% do 22% nadtlenku karbamidu, co odpowiada około 3% nadtlenku wodoru. Profesjonalne, gabinetowe produkty do wybielania zębów zawierają nadtlenek wodoru w stężeniu od 15% do 43%.
Nakładki na zęby. W przypadku produktów do wybielania zębów w domu pod nadzorem dentysty, dentysta pobierze wycisk Twoich zębów i wykona nakładkę na zęby, która będzie dokładnie dopasowana do Twoich zębów. Takie dostosowanie pozwala na maksymalny kontakt żelu wybielającego, który jest nakładany na nakładkę, z zębami. Tacka wykonana na zamówienie minimalizuje również kontakt żelu z tkanką dziąseł.
Produkty wybielające dostępne bez recepty również zawierają nakładki na zęby, ale podejście "jeden rozmiar dla wszystkich" oznacza, że dopasowanie nie będzie dokładne. Źle dopasowane nakładki mogą podrażniać dziąsła i tkankę miękką, pozwalając na przesączanie się większej ilości żelu wybielającego na te tkanki. W przypadku zabiegów przeprowadzanych w gabinecie, środek wybielający jest aplikowany bezpośrednio na zęby.
Dodatkowe środki ochronne. W warunkach gabinetowych, przed zabiegiem dentysta nałoży żel na tkankę dziąseł lub zastosuje gumową osłonę (która nasuwa się na zęby), aby chronić dziąsła i jamy ustne przed skutkami wybielania. Produkty dostępne bez recepty nie zapewniają tych dodatkowych środków ochronnych.
Koszty. Systemy wybielania bez recepty są najtańszą opcją, a wybielanie w gabinecie stomatologicznym jest najdroższe.
Proces pod nadzorem i bez nadzoru. Po pierwsze, dentysta może przeprowadzić badanie jamy ustnej i uwzględnić pełny wywiad medyczny, co może być pomocne w określeniu, czy wybielanie jest odpowiednim sposobem leczenia w zależności od rodzaju i stopnia przebarwień oraz liczby i umiejscowienia uzupełnień protetycznych. Następnie stomatolog może lepiej dopasować rodzaj przebarwienia do najlepszego sposobu leczenia, jeśli jest to właściwe, w celu rozjaśnienia tych przebarwień.
Kiedy Twój dentysta to zrobi, prawdopodobnie będzie chciał Cię zobaczyć kilka razy, aby wyjaśnić wszelkie pytania dotyczące wskazówek, aby upewnić się, że dostosowana taca pasuje prawidłowo, aby sprawdzić dziąsła pod kątem oznak podrażnienia i ogólnie zobaczyć, jak proces działa. W przypadku produktów wybielających dostępnych bez recepty, jesteś zdany na siebie.
Czy należy wybielać zęby?
Wybielanie nie jest zalecane lub będzie mniej skuteczne w następujących okolicznościach:
Wiek i problemy z ciążą. Wybielanie nie jest zalecane u dzieci poniżej 16 roku życia. Wynika to z faktu, że do tego wieku komora miazgi, czyli nerw zęba, jest powiększona. Wybielanie zębów w tych warunkach może podrażnić miazgę lub spowodować jej uwrażliwienie. Wybielanie zębów nie jest również zalecane u kobiet w ciąży i karmiących.
Wrażliwe zęby i alergie. Osoby z wrażliwymi zębami i dziąsłami, cofającymi się dziąsłami i/lub uszkodzonymi uzupełnieniami protetycznymi powinny skonsultować się ze swoim dentystą przed użyciem systemu wybielania zębów. Osoby uczulone na nadtlenek (środek wybielający) nie powinny stosować produktów wybielających.
Choroby dziąseł, starte szkliwo, ubytki i odsłonięte korzenie. Osobom z chorobami dziąseł lub zębami o startym szkliwie generalnie odradza się poddawanie się zabiegowi wybielania zębów. Przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze wybielania należy wyleczyć ubytki. Wynika to z faktu, że roztwory wybielające wnikają w istniejącą próchnicę i wewnętrzne obszary zęba, co może powodować nadwrażliwość. Zabiegi wybielania nie będą również działać na odsłonięte korzenie zębów, ponieważ korzenie nie posiadają warstwy szkliwa.
Wypełnienia, korony i inne uzupełnienia. Wypełnienia w kolorze zębów i kompozytowe materiały żywiczne stosowane w uzupełnieniach protetycznych (korony, licówki, łączniki, mosty) nie wybielają się. Dlatego zastosowanie środka wybielającego na zębach, na których znajdują się uzupełnienia, spowoduje nierównomierne wybielenie - w tym przypadku zęby bez uzupełnień będą wydawały się jaśniejsze niż te z uzupełnieniami. Wszelkie zabiegi wybielania powinny być wykonywane przed założeniem uzupełnień.
Osoby z licznymi uzupełnieniami, które mogłyby spowodować nierównomierne wybielanie, mogą lepiej rozważyć założenie bondingu, licówek lub koron niż systemu wybielania zębów. Zapytaj swojego stomatologa, jaka strategia jest dla Ciebie najlepsza.
Nierealistyczne oczekiwania. Osoby, które oczekują, że ich zęby będą "oślepiająco białe" mogą być rozczarowane rezultatami. Palacze muszą być świadomi, że ich rezultaty będą ograniczone, chyba że powstrzymają się od dalszego palenia, szczególnie podczas procesu wybielania. Zdrową wskazówką jest osiągnięcie odcienia nieco bielszego niż białka oczu.
Ciemno zabarwione zęby. Żółtawe zęby dobrze reagują na wybielanie, brązowawe gorzej, a szarawe lub purpurowe mogą w ogóle nie reagować na wybielanie. Niebiesko-szare przebarwienia spowodowane antybiotykiem tetracykliną są trudniejsze do rozjaśnienia i mogą wymagać do sześciu miesięcy kuracji w domu lub kilku wizyt w gabinecie.
Zęby z ciemnymi przebarwieniami mogą być lepszym kandydatem do zastosowania innej metody rozjaśniania, takiej jak licówki, bonding lub korony. Twój dentysta może omówić opcje najbardziej odpowiednie dla Ciebie.