Leczenie kanałowe krok po kroku
Jeśli pojawia się silny ból zęba, to niestety konieczna będzie wizyta u lekarza stomatologa. Gdy okaże się, że konieczne będzie leczenie kanałowe, trzeba się liczyć z tym, że to dość skomplikowany zabieg. Ale właśnie takie leczenie pozwoli nam zachować ząb i nie będzie trzeba go usuwać.
Leczenie kanałowe może być prowadzone z kilku powodów. Najczęściej związane to będzie ze stanem zapalnym miazgi a więc nerwu, który znajduje się w kanale korzenia zębowego. Zapalenie miazgi może mieć różny stopień i od tego zależy jak będzie przebiegać proces leczenia. Każdy z nas jest inny i inaczej zareaguje na leczenie.
Leczenie kanałowe – jak będzie wyglądać?
Na początek będzie trzeba znieczulać silny ból, by dało się otworzyć zęba i usuwać zmienioną przez stan zapalny miazgę. Potem konieczne będzie opracowanie kanału i jego wypełnienie przez specjalnie przygotowaną pastę. Kolejny krok będzie polegać na tym, że założone będzie wypełnienie zęba a to kończyć może proces leczenia. Wszystko wygląda na łatwe, ale tak naprawdę zabieg jest skomplikowany.
Dużo zależy również od budowy zęba, który może być różnie skonstruowany. Ząb może bowiem mieć jeden kanał a nawet sześć kanałów co będzie znacznie utrudniać proces leczenia zębów. W wielokanałowych zębach bardzo często jest tak, że kanały są zakrzywione, cienkie i to sprawi problem w jego leczeniu. Opracowanie kanału może się bardzo często okazać mocno utrudnione.
Dodatkowo może proces leczenia wydłużyć się także ze względu na indywidualne odczucia każdego pacjenta, co będzie dużym problemem. Niekiedy ząb będzie już umartwiony a kanał wypełniony, ale to nie zmieni odczucia i nadal będzie się pojawił ból, lekkie pulsowanie i w związku z tym bardzo trudno będzie sobie z tym zębem poradzić.
Leczenie pod mikroskopem
W leczeniu kanałowym bardzo ważna jest kontrola zębów. W momencie, gdy zrealizowane będzie wypełnienie musimy również wykonywać zdjęcia punktowe, by dało się wyrównać kanał. Również w trakcie leczenia można takie metody stosować, ponieważ ułatwi to zbadanie długości kanału czy jego topografii. Metody leczenia obecnie są standaryzowane i dlatego można oczekiwać, że wszystko będzie dobrze wykonane.
Czas wizyty u lekarza może być zróżnicowany, co związane będzie również z tym jak dużo czasu będzie trzeba przeznaczyć na opracowanie kanału. Kanałowe leczenie jest bardzo ważne, cenne ponieważ dzięki niemu można będzie zachować swoje stałe uzębienie, nawet jeśli wydawać by się mogło, że jego stan nie wskazuje na to, że będzie można dalej z nim funkcjonować to tak naprawdę dzięki leczeniu kanałowemu może to wyglądać inaczej.