Schemat leczenia kanałowego
Gdy mówimy o leczeniu kanałowym zęba, musimy mieć świadomość tego, że składa się ono z przynajmniej kilku etapów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście decyzja, która często jest podejmowana już na podstawie objawów, o których wspomina pacjent. W przypadku wątpliwości wykonuje się zdjęcie radiologiczne, które pozwala na określenie skali problemu. Kolejnym krokiem jest podanie znieczulenia niezbędnego zwłaszcza wtedy, gdy miazga zęba znajduje się w stanie zapalnym, ciągle jednak nie obumarło.
Gdy pacjent jest już znieczulony, lekarz może przystąpić do usuwania tych tkanek zęba, które zostały zniszczone przez próchnicę. Pozwala to również na utorowanie drogi do komory, a więc tej części zęba, w której znajdują się nie tylko nerwy, ale także naczynia krwionośne. W czasie zatrucia zęba pacjent w komorze zęba umieszcza specjalny materiał, którego podstawowe zadanie polega na umartwieniu jeszcze żywej miazgi. Co ciekawe, już od pewnego czasu możemy usłyszeć o tym, że jest to etap, który można pominąć, znieczulenia podawane pacjentom są bowiem na tyle skuteczne, że lekarz jest w stanie natychmiast przejść do usunięcia nerwu z wykorzystaniem specjalnych pilników. W czasie usuwania miazgi kanały są też poszerzane. Ich liczba nie zawsze jest taka sama, w zależności od tego, który ząb jest przedmiotem troski lekarza, może mieć on zarówno jeden, jak i pięć kanałów. Kolejny etap polega na wypełnianiu kanałów, które zostały wcześniej oczyszczone i poszerzone. Najczęściej w tym celu jest wykorzystywana specjalna pasta, która twardnieje po jej nałożeniu.
Prawidłowe wypełnienie kanałów ma ogromne znaczenie dla powodzenia dalszego leczenia, należy więc pamiętać o roli, jaką w leczeniu tego rodzaju odgrywa kontrola wypełnienia. Często polega ona na wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego, które umożliwia upewnienie się, czy udało się dotrzeć aż do wierzchołka korzenia. Jeśli wszystko odbyło się zgodnie z oczekiwaniami, możliwe jest założenie podkładu, który będzie oddzielał kanały od plomby, a następnie samego wypełnienia. Wszystkie etapy leczeni kanałowego mogą się odbyć podczas jednej wizyty, czasem należy jednak odbyć ich kilka.