Leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie kanałowe

Nie ma chyba zabiegu w gabinecie dentystycznym, który byłby mniej lubiany niż leczenie kanałowe. Od zawsze ten zabieg cieszył się złą sławą i odstraszał pacjentów, pacjenci zdecydowanie wolą borowanie i inne zabiegi, niż endodoncje, która przyprawia o dreszcze chyba każdego.

Endodoncja to inna nazwa zabiegu leczenia kanałowego, dziś przybliżymy trochę cały proces jaki przebiega podczas tego zabiegu i może okaże się, że nie taki diabeł straszny... W dzisiejszych czasach zabiegi stomatologiczne w niczym nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat, o których wśród pacjentów krążą legendy i rozsiewają paniczny strach. Jednak przy technologii stomatologicznej jaka jest dziś dostępna w gabinetach, żaden zabieg nie jest już tak straszny i wcale nie powinien kojarzyć się z koszmarem.

Poznajmy przyczyny związane z koniecznością leczenia kanałowego i innowacje jakie zostały wprowadzone w ostatnich latach w tym zakresie. W pierwszej kolejności pacjent powinien dowiedzieć się dlaczego musi poddać się leczeniu kanałowemu. Zazwyczaj jest to związane z zapaleniem miazgi zęba, co spowodowane jest nieleczoną próchnicą lub innymi uszkodzeniami, nie zawsze brakiem higieny jamy ustnej. Do leczenia kanałowego przystępujemy w sytuacji, gdy zostają wykluczone inne metody leczenia, ponieważ mogą nie przynieść skutku.

Chorego zęba najpierw oczyszcza się ze zmienionej chorobowo miazgi, następnie zatruwa specjalnymi środkami, a w końcowym etapie następuje wypełnienie zęba materiałem do tego przeznaczonym. Po wszystkich tych czynnościach ząb jest martwy, ponieważ zostaną z niego usunięte wszystkie tkanki nerwowe i te odpowiedzialne za ukrwienie. Dzięki takiemu zabiegowi, nie następuje dalsze psucie się zęba i możemy się nim nadal cieszyć przez lata. Oczywiście pod warunkiem, że nie nastąpią powikłania, co czasami się zdarza bez względu na doświadczenie i wiedzę lekarza. Jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym scenariuszem, ząb zostanie uratowany i nie będziemy odczuwać różnicy między nim a pozostałymi zębami.

Jeśli jednak ktoś nie zdecyduje się na leczenie kanałowe, pomimo zaleceń lekarza stomatologa to zostają mu dwie inne opcje. Jedna z nich to wyrwanie zęba, co może jest i krótszym zabiegiem, ale nieodwracalnym. W miejsce starego zęba najlepiej wstawić implant, ponieważ braki w uzębieniu to możliwość wystąpienia paradontozy lub też powikłań w związku ze zmianami w ustawianiu zębów. Druga opcja to nierobienie niczego, co prowadzi do pogłębienia zmian chorobowych w zębie oraz stwarza możliwość zepsucia się innych zębów. Pytanie które najczęściej zadają pacjenci, to czy leczenie kanałowe boli? Większość zabiegu odbywa się pod znieczuleniem, więc nie odczuwamy żadnych niedogodności. Im szybciej poddany się zabiegowi endodoncji, tym lepiej dla nas, bo będzie krócej trwał i mamy małe możliwości wystąpienia komplikacji.

Kategorie: Leczenie kanałowe,