Prawdy i mity na temat wybielania zębów
Piękny, zdrowy uśmiech to bez wątpienia doskonała reklama szczęścia. Obecnie medycyna i nauka mogą pomóc tym, których natura niestety nie obdarzyła lśniącymi zębami. Wystarczy tylko postawić na dobry gabinet stomatologiczny. O biały uśmiech można zawalczyć również we własnym domu. Oczywiście trzeba to robić we właściwy sposób. Pojawia się pytanie, które z dostępnych metod wybielania zębów są najbardziej skuteczne. W żadnej dziedzinie medycyny nie mówi się o tym, że któraś terapia jest lepsza, a któraś sprawdza się gorzej. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy pacjent reaguje w sposób absolutnie indywidualny.
Podobnie jest w stomatologii estetycznej. Jedynie lekarz dentysta z dużym doświadczeniem jest w stanie odpowiednio dobrać zarówno preparat, jak i metodę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku danego pacjenta. Inne metody stosuje się do wybielania zębów, na których znajdują się przebarwienia po tetracyklinach, a inne wówczas, kiedy do czynienia mamy z niezniszczonymi zębami młodej osoby. Inaczej wybiela się zęby martwe, a inaczej te, które nadal są życie. Preparat i metodę dobiera się dopiero po przeprowadzeniu wnikliwej oceny jakości szkliwa, znajdujących się na nim przebarwień i ewentualnych uszkodzeń.
Dostępne dzisiaj technologie to mnóstwo możliwości. To właśnie dzięki nim można w zdecydowanej większości przypadków bez trudu sprostać oczekiwaniom, które ma pacjent. Możliwe jest także uzyskanie naprawdę doskonałego efektu. Jeżeli zęby mają być wybielane po raz pierwszy, stomatolog najczęściej proponuję, aby przeprowadzić wybielanie w gabinecie. Wówczas można zastosować preparaty o silniejszym działaniu. Cały proces jest kontrolowany przez stomatologa. Może on doprowadzić całą procedurę do końca nawet wtedy, kiedy wystąpi nadwrażliwość śródzabiegowa. Wystarczy bowiem ominąć miejsca najbardziej wrażliwe podczas nakładania preparatu. Przypadłość ta nie zdarza się wyjątkowo często, ale w przypadku wybielania we własnym domu sprawia, że pacjent nie doprowadza zabiegu do końca. Na ogół zabieg kończy się zdjęciem szyny.
W czasie wybielania prowadzonego pod okiem stomatologa prowadzona jest również ocena ewentualnych skaz na szkliwie, których przed wybielaniem nie było widać. Są one efektem różnego stopnia mineralizacji tkanki. Wada ta może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Jeżeli lekarz uzna, że ujawnione wady mają charakter nieodwracalny, konieczne może okazać się przerwanie zabiegu. Jeśli wybielanie w gabinecie odbyło się bez przeszkód, kolejne wybielania można wykonywać w domu, stosując preparat, który polecił stomatolog.