Czy odczuwać lęk przed leczeniem kanałowym?

jak wygląda leczenie kanałoweLeczenie kanałowe jest zabiegiem cieszącym się sporą popularnością, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to ten jej rodzaj, na którym stomatologom zależy najbardziej. To jeden z najmniej lubianych zabiegów dentystycznych. Nie brakuje pacjentów, którzy znacznie mniej obawiają się nie tylko klasycznego borowania, ale również wyrwania zęba. Czy jednak rzeczywiście musimy wstrzymywać oddech na myśl o endodoncji?

Sami stomatolodzy zwracają uwagę przede wszystkim na to, że dziedzina wiedzy, która stała się dla nich źródłem utrzymania, notuje współcześnie szczególnie duży postęp. W praktyce oznacza to, że nawet bardzo poważne problemy mogą być obecnie rozwiązywane bez utraty zęba.

Leczenie kanałowe nie jest może najbardziej lubianym zabiegiem, charakteryzuje je jednak rosnąca z roku na rok skuteczność. Oczywiście, nie mówimy o rozwiązaniu, które znajduje zastosowanie bez względu na okoliczności. Lekarze proponują nam leczenie kanałowe przede wszystkim wówczas, gdy doszło do zapalenia miazgi zęba, a więc tego miejsca, w którym znajdują się połączenia nerwowe oraz krwionośne. Często odpowiadamy za nie sami, zapalenie miazgi zębowej jest bowiem niejednokrotnie konsekwencją nieleczonej próchnicy w wysokim stadium zaawansowania.

Nie można jednak zapominać i o tym, że nie jest to jedyna przyczyna problemu z miazgą zębową. Już po zakończeniu leczenia kanałowego musimy liczyć się z tym, że nasz ząb stanie się martwy. Niestety, jest to skutek uboczny, którego nie da się uniknąć w sytuacji, w której walczymy o to, aby nie doszło do jego usunięcia. Jeśli zabieg będzie dobrze wykonany, ząb może nam służyć przez wiele lat, nie bez znaczenia jest zaś i to, że w żaden sposób nie różni się on wówczas od innych.

alternatywa dla leczenia kanałowegoNajczęściej za alternatywę dla leczenia kanałowego uznaje się wyrwanie zęba. Wiele osób uważa, że jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować zwłaszcza, jeśli dolegliwości bólowe są szczególnie dotkliwe. Niestety, braki w uzębieniu mają poważne konsekwencje dla zdrowia i urody. Oczywiście, pacjent nie musi godzić się na leczenie kanałowe i często decyduje się na cierpliwe czekanie na rozwój wydarzeń. Nietrudno się domyślić, że nie jest to najbezpieczniejsze z proponowanych nam rozwiązań. Osoby, które obawiają się leczenia kanałowego powinny pamiętać, że nie jest to już zabieg bolesny.

Kategorie: Leczenie kanałowe,