Zabieg u dentysty bez odczuwania bólu? Nowoczesna stomatologia już to umożliwia.
Niemal każdy z nas na myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym zaczyna odczuwać mimowolny strach, który jest niczym nie uzasadniony przy obecnych możliwościach stomatologii. Technologia i innowacje wkroczyły mocno w tą strefę usług, i można na zawsze pozbyć się lęku przed bólem. Rewolucja okazuje się także samo podanie środka znieczulającego, ograniczającego nieprzyjemne odczucia podczas wizyty. Okazuje się, ze według przeprowadzonych badań, najwięcej ludzi boi się samego zastrzyku znieczulającego poprzedzającego właściwy zabieg dentystyczny.
Na szczęście nowoczesna technologia przyszła na pomoc wielu osobo i mamy dziś do dyspozycji znieczulenie komputerowe. Jest ono szczególnie polecane osobom nadwrażliwym na ból oraz dzieciom, które mogą zrazić się do stomatologa jeśli wizyty zaczną kojarzyć się z nieprzyjemnymi zastrzykami. Znieczulenie komputerowe daje również komfort po zakończeniu zabiegu dentystycznego. Zacznijmy od wyjaśnienie co to jest dokładnie znieczulenie komputerowe?
Otóż jest to innowacyjna metoda podawania znieczulenia, sterowana komputerowo, całość aparatury składa się z komputera obsługiwanego przez dentystę i z małego aplikatora, który wygląda jak długopis. Lekarz stomatolog przykłada aplikator do dziąsła i zaczyna podawanie leku znieczulającego, przy czym cały proces jest kontrolowany przez komputer, który bada tempo i dawkę podawania znieczulenia. Przy tradycyjnej metodzie podawania leku znieczulającego strzykawką i igłą, aplikowanie znieczulenia jest dosyć szybkie i ciężkie do kontrolowania. W takim przypadku płyn znieczulający rozpiera tkankę dziąsła i wtłaczany jest pod dużym ciśnieniem, co pacjent odczuwa jako dosyć silny ból. W przypadku podawania znieczulenia metodą komputerową wygląda to zupełnie inaczej.
Przede wszystkim płyn znieczulający jest wtłaczany z naturalną prędkością fizjologiczną do dziąsła, czyli jest na bieżąco wchłaniany przez tkankę i nie rozpiera jej komórek, nie wytwarza się wysokie ciśnienie, zatem cały odczuwany ból praktycznie jest wyeliminowany. Kontrola tempa i ciśnienia podawanego płynu jest tutaj jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na minimalizację nieprzyjemnych odczuć przez pacjenta. Takie wolne podawanie znieczulenia trwa z reguły około 3 minut i uzależnione jest od miejsca oraz wybranej techniki znieczulania.
Lekarz po podaniu znieczulenia nie musi już czekać i może od razu przystąpić do zabiegu, a nie jak w przypadku tradycyjnych metod czekać około 10 do 15 minut. Końcówki aplikatora jakie są dołączone do całego sprzętu, są zakończone małą, cienką igłą, ale jej wprowadzenie do dziąsła jest nieodczuwalne, ponieważ cały czas podczas pracy aplikatora jest podawany płyn znieczulający, który tworzy na wierzchołku igły tzw. płaszcz anemizacyjny. Dzięki temu do tkanki najpierw dostaje się znieczulenie, a dopiero później w to miejsce wbija się igła. Znieczulenie komputerowe nie powoduje odrętwienia twarzy, po zabiegu można normalnie mówić i zachować pełną mimikę twarzy.