Leczenie kanałowe – jak przebiega i dlaczego jest tak ważne?

W momencie gdy pojawia się silny ból zęba konieczna jest pomoc stomatologiczna. Często dentysta, aby ratować zęba decyduje się na leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe pozwala nam na uratowanie zęba przed jego całkowitym usunięciem, lecz jest niestety warunkowe, czyli nigdy nie daje nam 100% pewności, że po jego zakończeniu na pewno uda się zachować leczonego zęba. Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodontyczne, jest wykonywane z kilku przyczyn.

Najczęściej dentyści decydują o nim z powodu stanu zapalnego miazgi zębowej, czyli nerwu jaki jest w kanale korzenia zębowego. Stan zapalny powoduje silny ból zęba, a jeśli przez dłuższy czas nie zdecydujemy się na leczenie może dojść do zmian okołowierzchołkowych, co doprowadzi do konieczności usunięcia zęba. Każda osoba ma inne uwarunkowania anatomiczne, więc każdy przypadek leczenia kanałowego jest inny. Jak przebieg ma taki proces leczenia? Na wstępie lekarz znieczula zęba, po czym otwiera go, aby dostać się do kanału korzeniowego i usuwa zmienioną zapalnie miazgę oraz toksyny bakteryjne. Przepłukuje kanał, osusza go, a następnie wypełnia materiałami biozgodnymi, takimi jak gutaperka z dodatkiem pasty. Po tych czynnościach przystępuje do wypełnienia zęba, czyli nałożenia plomby która kończy ten etap leczenia.

Czytając opis, można pomyśleć, że jest to łatwe i nieskomplikowane jednak nic bardziej mylnego. Ze względu na przyczyny anatomiczne, kształt kanału lub nasze indywidualne odczucie bólu, cały proces leczenia może ulec wydłużeniu. U niektórych pacjentów ząb może mieć 1-2 kanały, u innych 3-4, u jeszcze innych kształt kanału zębowego może być zakrzywiony, co znacznie utrudni pracę lekarza i opóźni wszystkie etapy leczenia. Pamiętajmy, żeby udać się do dentysty do którego mamy zaufanie i nie porównywać naszych doświadczeń ze znajomymi, ponieważ każdy może mieć zupełnie inna historię przebiegu leczenia kanałowego. Ostatnim krokiem podczas leczenia kanałowego powinno być zdjęcie rentgenowskie, na którym stomatolog może stwierdzić czy leczenie przebiegało prawidłowo i kanały zębowe są w całości wypełnione, bez żadnych nieprawidłowości. W wielu gabinetach wprowadzono nowość technologiczną, jaką jest leczenie pod mikroskopem. Takie leczenie wymaga jednak dłuższych wizyt w gabinetach oraz wysokiej klasy sprzętu dentystycznego. Nie można także leczyć mikroskopowo, jeśli wystąpią powikłania.

Kategorie: Leczenie kanałowe,