Turystyka stomatologiczna
Zaraz po zabiegach chirurgów plastycznych właśnie turystyka medyczna rozwija się najlepiej pośród osób, które starają się szukać dla siebie zabiegów za granicami swojego kraju. Właśnie do Polski wielu turystów medycznych przybywa poszukując usług o charakterze stomatologicznym.
Goście zagraniczni, którzy podejmują leczenie zębów w Polsce to w tej chwili około 10% wszystkich turystów medycznych, którzy się u nas pojawiają. To rzeczywiście duży odsetek i wydaje się, że może być jeszcze większy, gdy ten rynek będzie odpowiednio rozwijany i będą czynione pewne inwestycje.
Zdaniem ekspertów właśnie brak jest inwestycji w tym kierunku i nie ma odpowiedniej organizacji. Minusem będzie to, że Polska nie znajduje się w rankingu krajów, które osiągają zyski w turystyce a to wynika z tego, że żadna nasza placówka nie posiada certyfikatu The Join Commission International, który świadczy o jakości usług. Jego brak właśnie sprawia, że nie można uzyskać specjalnej dyrektywy, która sprawi, że nasz kraj będzie w pełni mógł uczestniczyć w ramach turystyki medycznej.
W Turcji taki certyfikat posiada w sumie aż 56 placówek, natomiast w naszym kraju żadna. Rynek turystyki medycznej jest więc doskonale rozwinięty i daje nam wiele możliwości, ale z niego nie korzystamy i te osoby, które mogły pojawić się na leczeniu w Polsce wybierają jednak inne kierunki.
Wydaje się, że w ten rynek będzie warto inwestować, ponieważ prowadzenie takiego finansowania będzie się nam zwracać. Nasze placówki mają rzeczywiście wiele do zaoferowania, szczególnie że jakościowo stoją już na wysokim poziomie. Jednocześnie nasza stomatologia czy chirurgia będzie zdecydowanie tańsza niż za granicami i to sprawia, że turyści mogą tutaj przybywać i z usług korzystać oszczędzając na leczeniu również dzięki rozwojowi taniego transportu lotniczego.