Pozytywne i negatywne efekty wybielania zębów.

Wybielanie zębów

Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne wybielenie zębów w gabinecie dentystycznym. W trakcie wybielania dochodzi do procesów utleniania szkliwa, co skutkuje wyraźnym wybieleniem zębów. Najlepsze efekty można uzyskać w gabinetach stomatologicznych, i jest to praktycznie jedyna gwarancja długotrwałego i skutecznego wybielenia. Możemy próbować wybielać zęby w domach, za pomocą powszechnie dostępnych środków, jednak nie przyniesie to natychmiastowych wyników. Takie preparaty są świetne w stosowaniu jeśli chcemy utrzymać rezultat uzyskany w gabinecie stomatologicznym i wydłużyć czas jego działania. Jeśli jednak zamierzamy w szybkim tempie uzyskać jaśniejszy odcień naszych zębów, najlepiej udać się po poradę do specjalisty.

Wybielanie zębów zaczyna się od pierwszej wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz dentysta przeprowadzi z nami krótki wywiad o stanie zdrowia oraz sprawdzi stan uzębienia. Na tej podstawie dobierze nam najlepszą metodę wybielania, dopasowana do naszych indywidualnych predyspozycji. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie zabiegów polegających na oczyszczeniu zębów z nalotów i kamienia nazębnego jaki mógł się wytworzyć na płytce nazębnej. Zazwyczaj po oczyszczeniu, dentysta wprowadza jeszcze piaskowanie i polerowanie powierzchni zębów, co znacznie poprawia późniejsze efekty wybielania. Po wykonaniu wszystkich wstępnych czynności przygotowujących nasze uzębienie do właściwego procesu wybielania, dentysta wprowadza wybraną metodę wybielania po wcześniejszej konsultacji z pacjentem.

Jedną z metod jest metoda nakładkowa, która polega na nałożeniu specjalnie przygotowanej przez protetyka szyny, na której znajduje się środek wybielający. Pacjenci najczęściej nakładają szynę na noc, aby środek działał w trakcie snu. Po takiej dwutygodniowej aplikacji środka wybielającego efekty są widoczne przez kilka lat, a dla przedłużenia jej skuteczności warto powtórzyć cały proces raz na kilkanaście miesięcy. Inna metodą stosowana przez lekarzy dentystów jest metoda naświetleniowa, którą przeprowadza się tylko w gabinecie pod okiem doświadczonego lekarza. Jest to metoda bardzo skuteczna i długotrwała, a efekty widać już po pierwszej wizycie. Na zęby nakłada się aktywny żel, a następnie naświetla specjalnym światłem, które pobudza do działania cząsteczki żelu.

Takie wybielanie ma dużo zalet, szczególnie dla osób które chcą w szybkim tempie uzyskać biel zębów. Może mieć jednak i negatywny wpływ, ponieważ czasami zabiegi takie mogą wywołać ból u osób wrażliwych na środki chemiczne oraz radykalnie zmienić odcień szkliwa, co może spowodować różnorakie reakcje środowiska.

Kategorie: Wybielanie zębów,