Licówki w Krakowie - sposób na piękny uśmiech

Piękny uśmiech nie zawsze jest tym, co zawdzięczamy samej naturze. Problemy z zębami nie są jednak wyłącznie naszym doświadczeniem. Gdy przyglądamy się idealnemu uśmiechowi gwiazd kina, musimy mieć świadomość tego, że także one, w większości przypadków, zawdzięczają go licówkom. Licówki to rozwiązanie, którego zalety są nam już od dawna dobrze znane. Zabieg ich zakładania nie należy do inwazyjnych, a rewelacyjnymi efektami jego stosowania możemy się cieszyć w stosunkowo krótkim czasie.

Czym właściwie są licówki?

Mianem licówek określa się specjalne cienkie płatki tworzone z myślą o tym, aby mocować je na przygotowanym wcześniej do tego zębie. Jeśli mamy do czynienia ze standardowymi licówkami, takie przygotowanie zakłada zeszkliwienie powierzchniowej warstwy szkliwa zębowego, bo przyszła licówka musi znaleźć dla siebie miejsce. Co ciekawe, szlifowanie nie jest wcale koniecznością. Jeśli stan zęba na to pozwala, można obejść się bez niego, choć ostateczną decyzję powinien podejmować nie pacjent, ale lekarz. Licówki przeważnie są przyklejane na powierzchnię wargową zęba, choć mogą pojawić się także na powierzchni policzkowej. Ich obecność jest niemal niezauważalna, a celem ich instalacji jest skuteczne ukrycie defektów estetycznych zębów, co przyczynia się do znaczącej poprawy ich wyglądu. Licówki cieszą się popularnością nie tylko dlatego, że są skuteczne. Pacjenci doceniają również to, że mają do czynienia z małoinwazyjną formą lecenia. To zresztą dość specyficzne rozwiązanie, o którym mówi się, że łączy w sobie osiągnięcia charakterystyczne dla ortodoncji, protetyki i klasycznej stomatologii estetycznej. Zabieg, w zależności od potrzeb pacjenta, można wykonać zarówno na jednym zębie, jak i na całej grupie, przeważnie licówki stosuje się przy tym w konfiguracji od trójki do trójki.

Kiedy warto pomyśleć o licówce?

Licówki to doskonałe rozwiązanie pozwalające na pozbycie się wielu wad uzębienia. Zwykle kojarzymy je z rozwiązaniem, które pozwala na zmianę koloru zęba, warto jednak pamiętać o tym, ze za ich pośrednictwem można poprawić także jego kształt. Wskazań do zabiegu jest co najmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwa się obecność przebarwień, plam oraz licznych wypełnień wyróżniających się na tle pozostałych zębów. Nie bez znaczenia wydaje się jednak to, że licówki dają nam możliwość skorygowania kształtu zęba, a nawet jego częściowej odbudowy, czego przykładem może być choćby odłamanie brzegu siecznego. Czasem lekarz może zasugerować tego rodzaju rozwiązanie także wtedy, gdy chce doprowadzić do zmiany ułożenia zęba w łuku. Licówki mogą też pomóc w likwidacji diastemy. Nie wolno przecież zapominać o tym, że szpara między zębami stanowi dla wielu osób poważny kompleks.

Licówki i ich rodzaje

Licówki możemy podzielić na kilka rodzajów mając na uwadze to, z jakiego materiału są wykonane, a także to, w jaki sposób należy przygotować ząb do ich instalacji. Kolejne z nich różnią się ze względu na swoją trwałość, różnice odnoszą się jednak również do czasu wykonania zabiegu oraz ceny. Pacjent nie musi jednak obawiać się, że dokona niewłaściwego wyboru, bo może liczyć na wsparcie ze strony stomatologa.

Największą popularnością ciągle cieszą się licówki wykonane z porcelany – materiału, który jest półprzeźroczysty i charakteryzuje się imponującą wytrzymałością. Porcelana przypomina swoim wyglądem naturalne szkliwo zębowe, a jednym z jej atutów jest to, że jest dobrze tolerowana przez organizm pacjentów. Pewnym problemem może okazać się jej dopasowanie pod względem kolorystycznym, przyjmuje się jednak, że kolor za każdym razem powinien być dopasowywany indywidualnie tak, aby odpowiadał preferencjom klientów. Licówki porcelanowe nie ulegają ani odbarwieniom, ani ścieraniu. Jeśli więc nie zapominamy o podstawowych zasadach odnoszących się do ich pielęgnacji, możemy się nimi cieszyć nawet piętnaście lat.

Jeśli chcemy zdecydować się na założenie licówek, a jednocześnie chcemy ograniczyć czekające nas wydatki, z pewnością spodobają się nam licówki kompozytowe. Są one tańsze od tych, które wykonano z porcelany, musimy jednak liczyć się z tym, że nie są także tak samo trwałe. Nie oznacza to jednak, że mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniem tymczasowym. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa sprawią, że licówki kompozytowe przetrwają nawet 5 lat. Po tym okresie konieczna stanie się jednak ich wymiana. Ti warto podkreślić, że w sprzedaży dostępne są także licówki, które można założyć bez konieczności szlifowania zębów. Są one cieńsze od klasycznych rozwiązań, a mimo to równie odporne na ścieranie i trwałe. O możliwości ich zastosowania zawsze powinien jednak decydować lekarz.