Leczenie zębów pozbawione bólu: które znieczulenie wybrać?

Rodzaje znieczuleń

Leczenie zębów bez odczuwanego bólu? Dzisiaj naprawdę jest to możliwe. Zdecydowana większość z nas odczuwa przed dentystą naprawdę silny lęk. Wszystko dlatego, że obawiamy się odczuwanego podczas leczenia bólu. Tymczasem dzisiaj wizyta u tego specjalisty naprawdę nie musi boleć. Nawet niewielkie zabiegi mogą być wykonywane po zastosowaniu znieczulenia. Dzisiaj znieczulenie u dentysty nie jest wymysłem. Nowoczesna anestezjologia sprawia, że ból można zlikwidować w 90 – 98% przypadków. Tyczy się to zarówno zabiegów leczniczych, jak i tych, które mają charakter diagnostyczny.

Nowoczesne gabinety stosują znieczulenie nie tylko wówczas, gdy spodziewa się, że zabieg może wiązać się z bólem. Istotnym powodem, dla którego znieczulenie jest podawane pacjentowi jest odczuwany przez niego strach przed bólem. Podanie środków przeciwbólowych sprawia, że zniesione zostaje przewodzenie bólowe nerwów. Trzeba jednak pamiętać, że specyfiki te nie pozostają obojętne dla naszego ciała. Dlatego dzisiaj anestezjologia stawia sobie za cel, aby zniesienie dotkliwe bólu było możliwe po podaniu możliwie najmniejszej dawki środka znieczulającego.

Rodzaje znieczulenia możliwego do zastosowania u dentysty

Przed wykonaniem niewielkiego zabiegu zastosować można znieczulenie powierzchniowe, które ma postać kremu, żelu,aerozolu, a nawet plastra. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj znieczulenia działa zaledwie kilka minut. Można je zastosować na przykład w czasie zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Sprawdza się także przed podaniem właściwego znieczulenia, które zawsze wiąże się z koniecznością ukłucia dziąsła igłą. Jest ono wykorzystywane także u osób z silnym odruchem wymiotnym oraz tych, które nie tolerują nawet najmniej ingerencji w obrębie jamy ustnej. U takich osób w ustach rozpylana jest na przykład lignokaina, która błyskawicznie wchłania się przez błonę śluzową. Dzięki temu bez trudu można pobrać wycisk pod protezę, a nawet naciąć ropień, który znajduje się na dziąśle. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się też u dzieci, u których usuwane są zęby mleczne. To też doskonały sposób na przekonanie malucha, że wizyta u stomatologa naprawdę nie boli.

Znieczulenie nasiękowe to ten rodzaj znieczulenia, który usuwa czucie w końcówkach nerwów. Ma ono postać zastrzyku. Po jego zastosowaniu pacjent nie odczuwa języka, dziąsła, a nawet policzka. Znieczulenie to pozwala na bezbolesne usunięcie zęba czy wyleczenie zębów górnych. Nie jest ono stosowane do leczenia dolnych zębów trzonowych oraz przedtrzonowych. Do leczenia pozostałych zębów stosowane jest znieczulenie przewodowe. Znieczulenie to podawane jest niezwykle blisko nerwu, a preparat wnika w tkanki zdecydowanie głębiej. Wykorzystywane jest także znieczulenie śródwięzadłowe oraz znieczulenie prądem.

Kategorie: Wybielanie zębów,