Rozwój turystyki medycznej
Szacuje się, że w roku 2013 turystyka medyczna przyniosła do Polski 200 mln euro a w sumie pojawiło się 600 tysięcy pacjentów. To jednak początek, ponieważ szacunki mówią o tym, że te liczby będą rosły w tempie 10 procent rocznie. Jest wiele czynników, które sprawiają, że turystyka medyczna w naszym kraju może się rozwijać.
Na pewno znaczenie ma to, że potencjał jest tutaj bardzo duży. Mamy wiele miejscowości uzdrowisk, które zachęcają turystów medycznych do tego, by właśnie u nich się pojawić. Najbardziej popularne ośrodki są rozsiane po kraju i tak naprawdę przyciągają turystów z różnych krajów Europy Zachodniej.
Ostatnie lata to bez wątpienia taki okres, w którym Polska na mapie krajów postrzeganych jako atrakcyjne, gdy chodzi o turystykę medyczną staje się coraz istotniejszym punktem. W sumie do takich krajów, które określa się jako te, gdzie turystyka medyczna się rozwija zalicza się 50 różnych państw.
Najwyższą jakość usług oferują Stany Zjednoczone i Niemcy ale tam należy liczyć się z wysokimi kosztami. Jeśli natomiast chodzi o niskie koszty to liderami będą kraje daleko położone od Polski takie jak Indie. Tajlandia czy Meksyk. Większość turystów szuka jednak czegoś bliżej siebie i dlatego właśnie Polska ma szansę by się rozwijać. W Europie do naszych największych konkurentów zaliczają się Węgry, Turcja oraz Czechy.
Turystów do naszego kraju przyciągają przede wszystkim niskie ceny i to ten czynnik, który zawsze jest najważniejszy. Jeśli chodzi o skalę oszczędności to może być to nawet 80% mniej kosztów niż w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o najchętniej wybierane zabiegi, to będzie to stomatologia i takie zabiegi jak wybielanie zębów, przygotowywanie implantów czy licówek porcelanowych. Wiele osób decyduje się także na to, by w ramach chirurgii plastycznej korzystać z zabiegów chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej. Na pewno szansą dla Polski jest to, że oprócz niskiej ceny dbamy także o jakość, a to ma duże znaczenie dla pacjentów.